Káva a design v Liberci I.

káva a design v Liberci, josef trakal

Kavárenský „povaleč“, aneb práce mezi lidmi …

V dnešní době se doslova roztrhl pytel s různými kavárnami a bistry. Ale jak v té nepřeberné nabídce poznat, kde mi bude příjemně, dobře mě obslouží a pochutnám si na kávě, zákusku, popřípadě malé snídani, nebo svačině? Rád pracuji mezi lidmi a kavárny a bistra jsou pro tuto situaci jako dělané. Kdykoliv se otevře nějaký podnik tohoto ražení, co nejdříve do něj zavítám. Proto mi dovolte, v tomto malém mini seriálu, stát se vaším průvodcem a rádcem a pojďme si společně projít mými oblíbenými designovými místy v Liberci, která nám závidí i Praha.

Mikyna

Je vegetariánské bistro, které jsem poprvé objevil ještě při studiu na vysoké škole v Liberci. Je v zajímavé části města, pár minut od centra v ulici 5. května. Když jsem Mikynu poprvé navštívil, tak jsem si ji zamiloval a od té doby sem chodím kdykoli mám chuť na skvělou horkou čokoládu a vyladěné čokoládové košíčky s karamelem a mořskou solí. V klidu vás nenechá ani vymazlený chesecake s makadamiovými ořechy, dýňový dort a spoustu dalších dobrot. Vše je podávané na vkusném porcelánovém servisu od předního českého designera Jiřího Pelcla. Co je ale pro mě nejpříjemnější a co bych chtěl vyzdvihnout je především jednoduchý, čistý a designově vyvážený interiér, který zaujme většinu návštěvníků bistra. Betonová podlaha, bílé zdi, minimalistický nábytek a bar z překližky. Nic víc nic míň. Prostě sázka na jistotu. Neodolatelná jsou i velká okna, která do prostoru vnáší slunce a tím i příjemně prosvětlené prostředí. Toto místo je vhodné nejen pro práci a schůzky, ale i  na „pokec“ s kamarády. Prostě zaručeně příjemný zážitek a vysloužené doporučení.

 

mikyna Liberec, josef trakal

inspirační obrázek, zdroj: mikynapoint.cz

 

mikyna Liberec, josef trakal

inspirační obrázek, zdroj: mikynapoint.cz

 

Kafe Kytka

Tento koncept mě naprosto uchvátil. Jedná se o kavárnu přímo v centru Liberce (nedaleko liberecké radnice), která je spojena s květinářstvím. Čistě bílý interiér s nádhernými klenbami a černým nábytkem v kombinaci s masivním dřevem. To vše doplněné o živé květinové stěny, které tvoří dominantu kavárny. Stěny v prostoru tvoří čerstvý vzduch, jelikož květiny můžou být i  jeho přírodním čističem. Interiér působí velice jemně a vzdušně i díky vysokým klenbám, kterými se prostor pyšní. Toto je pro mě naprosto ideální místo na práci, protože se zde skvěle koncentruji. Rád sem vodím i mé klienty. Pokud chcete nevšední zážitek v krásných prostorách, které mají určitý Genius loci, tak určitě zajděte na kávu a dort do Kafe Kytka a nebudete litovat.

 

kafe Kytka Liberec, josef trakal

inspirační obrázek, zdroj: kafe kytka

 

kafe Kytka Liberec, josef trakal

inspirační obrázek, zdroj: kafe kytka

 

Bistro Široká

Další místo, jehož koncept mě okouzlil je bistro situované téměř v centru Liberce, ve znovuoživlé Široké ulici. Jakmile vejdete, první vjem je duch všudypřítomného retra, který na vás dýchne. Najdete zde židle, které si pamatujeme ze školní jídelny. Několik stylových křesel „po dědečkovi“, světlé dřevo v podobě laťkových profilů a čistě bílé stěny. Prostor je členěný do několika bloků, kde si každý najde své místo, svůj příjemný koutek. Design je opět dotažený do konce a komplexně tak splňuje statut: „místo příjemné nejen k práci, ale i pro zábavu.“ Co vás překvapí jsou bílá malířská plátna místo obrazů. To je podle mě velice vtipný nápad, který interiér oživí. Navíc je zde výborná nabídka domácích dortů, sendvičů, polévek a spoustu dalších překvapení, která jsou každý den jiná a navíc jsou podávaná na jídelním servisu našich babiček. Do Bistra Široká rád chodím se svými klienty konzultovat projekty, jelikož se zde cítím jako doma.

 

bistro Široká Liberec, josef trakal

inspirační obrázek, zdroj: Foto Roman Dobeš – bistro Široká

 

bistro Široká Liberec, josef trakal

inspirační obrázek, zdroj: Foto Roman Dobeš – bistro Široká

 

Omam

Bistro, ze kterého na vás dýchne orient. Příjemné místo s jednoduchým interiérem doplněným o kapku industrialismu. Světlý prostor kombinovaný s kresbou dřeva doplněný černými světly, která do prostoru padnou jako ulitá. Interiér je doplněn obkladem s výrazným vzorem, který vás zaujme a oslní. Spoustu prvků pak opakuje stejný design v podobě tmavé antracitové barvy. Co se mě osobně líbí nejvíce a paradoxně se netýká už interiéru je nádobí, na kterém jsou podávané pokrmy. Díky talířům bistro vnímám jako nejveselejší a nejbarevnější v Liberci a díky tomu si pamatuji každý pokrm, který jsem v vždy spokojeně degustoval. Ať už slaný, sladký nebo vegetariánský.

 

Omam Liberec, josef trakal

inspirační obrázek, zdroj: omamfood.cz

 

Omam Liberec, josef trakal

inspirační obrázek, zdroj: omamfood.cz

 

     Pokud se vám článek líbil, můžete se těšit na další díly o libereckých kavárnách a bistrech. Budu se opět věnovat místům, která mám rád a která jsou pro mě zajímavá nejen svým designem a určitě stojí za zmínku. 

 

Káva a design v Liberci II.

Káva a design v Liberci III.

Káva a design v Liberci IV.

Káva a design v Liberci a okolí V.

 

jana-logo-150x150

Autor: Josef T.
Korektor: Jana B.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho vašim přátelům

Přečtěte si mé další články

Menu