Káva a design v Liberci III.

káva a design v Liberci, josef trakal

Kavárenský „povaleč“, aneb práce mezi lidmi potřetí…

V předchozích dvou článcích jsem vás seznámil s místy, která jsou pro mě zajímavá nejen z hlediska designu, ale i z příjemného pocitu pro externí pracovní zázemí. Jednalo se o místa, která mají nádech hipsterství a konceptuální myšlenku v čemž budu pokračovat i dnes. V dnešním článku je to více o moderním retro stylu, navíc jsem si se dovolil vsunout i jednu restauraci.

Bez konceptu

Kavárna, která koncept nemá v názvu, ale přitom byla první v Liberci, která koncept měla. Kavárnu jsem za svých studentských let na fakultě umění a architektury navštěvoval dnes a denně. Příjemný světlý prostor s blankytně modrým pultem. Nábytek z období, kdy byl v popředí českého designu výrobce Thonet. Jeho židle dnes slaví revoluci, protože nyní patří k nejžádanějším kouskům, který chce mít každý doma i v kavárně. Paradoxně patří k nejžádanějším i ve velmi dezolátním stavu, protože je velký boom nábytek opravovat, renovovat a restaurovat a vytvářet z něj originální kusy. Kavárna Bez konceptu toho využila v pravou chvíli a díky interiéru patří k jedné ze zajímavějších kaváren v Liberci. Ač je umístěná mimo centrum, patří k hojně navštěvovaným místům.

 

Kavárna bez konceptu Liberec, josef trakal

inspirační obrázek, zdroj: Kavárna bez konceptu

 

Kavárna bez konceptu Liberec, josef trakal

inspirační obrázek, zdroj: Kavárna bez konceptu

 

Férová palačinkárna

Nejnovější koncept, který se v Liberci objevil je Férová palačinkárna v ulici 5. května. Koncept vytvoření si vlastní palačinky, ať už slané nebo sladké, je příjemný nápad, kterým si můžete oživit snídani v centru města. V interiéru je hlavní důraz kladen na přírodní klidné tóny, díky kterým se zákazníci cítí dobře. Navíc greenery, neboli listová zelená, byla barvou roku v roce 2017. Nábytek je poskládán ze základních dřevěných židlí. Některé jsou natřené a jiné naopak v původním stavu. V prostoru se objevují i nábytkové kousky v retro stylu, které jsou většinou čalouněné květovanou látkou, kterou si pamatujeme z látek v domácnostech našich babiček. V prostoru jsou i stoly, které připomínají velké dřevěné cívky. Ty prostor příjemně ozvláštní.

 

Férová palačinkárna Liberec, josef trakal

inspirační obrázek, zdroj: Férová palačinkárna

 

Férová palačinkárna Liberec, josef trakal

inspirační obrázek, zdroj: Férová palačinkárna

 

Street PHO

Liberecké bistro s asijskou kuchyní a tématikou. Určitě jste zvyklí na jistou kýčovitost stolování v asijských bistrech, ale tento interiér je pravým opakem. Nový čistý prostor, který svým designem připomíná spíše skandinávské bistro. Velice přívětivý prostor tvořený ve světlých barvách, které jsou doplněny o kontrast masivního dřeva prolínající celý interiér. Dřevěné zástěny, desky stolků a detaily na baru. Stolky doplňují skandinávské židle, které jsou další velký boom v interiérovém designu. I židle mají dřevěné nohy, čímž materiálově komunikují se zbytkem. Osvětlení v podobě žárovkových pavouků umožňuje vtipné nastavení jednotlivých kabelů nad každý stůl. Kontrastní detaily jsou voleny v černé barvě což vytváří kompaktní celek. Prostor doplňují velká okna červené barvy, která sem vnáší energii a dostatek denního světla. Celek  působí velice fresh, stejně jako gastronomie, kterou se bistro prezentuje. Vždy velmi barevný, ale vkusný talíř dobrého asijského jídla.

 

Street PHO Liberec, Josef Trakal

inspirační obrázek, zdroj: streetpho.cz

 

Street PHO Liberec, Josef Trakal

inspirační obrázek, zdroj: streetpho.cz

 

Chicago bar a grill

Tradiční americká kuchyně v netradičních prostorech libereckého městského centra. Už samotný vstup je velmi impozantní. Starý dům se secesními prvky ve vstupním portálu, který je doladěn grafikou. Když rozrazíte velké lítačky z masivního dřeva, ocitnete se na první pohled, v netradičním prostoru, kde vás uchvátí nadživotně zvětšené akustické deštníky a lampy v designu pouličního osvětlení. Navíc je zde použita netradiční barevná kombinace. Tmavě petrolejově modrá, energická červená a žloutkově žlutá doplňující beton a masivní dřevěný nábytek, který dotváří dokonale sladěný komplex . Zaujme vás i bar, který je vytvořen ze starého rezavého plechu, vnášející do prostoru street look. Zde se mi pracovat ještě nikdy nepodařilo, jelikož se spíše soustředím na talíř plný výborného pokrmu. V Chicagu uvidíte nejen netradiční interiér, který vás bude zaručeně bavit, ale navíc ještě ochutnáte nejlepší Burgry v Liberci.

 

Chicago bar a grill Liberec, josef trakal

inspirační obrázek, zdroj: chicago-grill.cz

 

Chicago bar a grill Liberec, josef trakal

inspirační obrázek, zdroj: chicago-grill.cz

 

     Příště se s vámi podělím o místa, která patří v Liberci k více tradičním kavárnám a restauracím. Některé mají dokonce i historickou hodnotu, což pak prostoru navrací původního genia loci, kterého si nově vzniklá kavárna či restaurace musí teprve zasloužit. Určitě si znovu přijdete na své.

 

Káva a design v Liberci I.

Káva a design v Liberci II.

Káva a design v Liberci IV.

Káva a design v Liberci a okolí V.

 

jana-logo-150x150

Autor: Josef T.
Korektor: Jana B.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho vašim přátelům

Přečtěte si mé další články

Menu