Káva a design v Liberci a okolí V.

Káva a design v Liberci a okolí, josef trakal

Kavárenský „povaleč“, aneb práce mezi lidmi, naposledy …

Dnes se budu věnovat místům, které nejsou přímo v Liberci, ale určitě neuděláte chybu když se za kavárnami a jednou restaurací vydáte a spojíte jejich návštěvu třeba se sobotním výletem po okolí. Můžete se těšit na skvosty měst Frýdlantu v Čechách, Jablonce nad Nisou, Turnova a nebo nedaleké vesničky Kryštofovo údolí.

Jazzová osvěžovna

Malebná kavárna v severočeském městě Frýdlant v Čechách. Naprosto ideální místo na nedělní výlet. Najdete zde nejen státní hrad a zámek Frýdlant, který se skládá ze středověkého hradu a renesančního zámku, ale i krásné náměstí se zajímavou kašnou, sochou Albrechta z Valdštějna a jednu z nejhezčích radnic v severních Čechách. Od náměstí vede ulička Kostelní, kde najdeme skvost mezi kavárnami. Tento koncept na vás určitě zapůsobí pozitivním dojmem. Najdete tu domácí zákusky a dorty, jídelní lístky vytvořené ze starých knih a celkovou atmosféru chalupy naší prababičky. A právě na toto vsadili v kavárně Jazzová osvěžovna. Interiér je tvořen artefakty posbíraných po starých půdách. Dokonce i při vstupu ucítíte autentickou vůni starých časů. Interiér je velmi nesourodý a pestrý. Tento styl velice často nefunguje, což ale není případ této kavárny. Zde je interiér, i když to tak na první pohled nevypadá, vymyšlen do posledního detailu. Najdete zde krajkové lampy, starý klavír nebo dobové cedule. Pokud se do Frýdlantu vydáte, tak určitě nezapomeňte navštívit tuto kavárnu. Velice často mají v programu jazzové koncerty. Dobrá hudba, káva, ,vyladěný Jazzcake a netřeba nic dodávat.

 

Jazzová osvěžovna Frýdlant v Čechách, josef trakal

inspirační obrázek, zdroj: Jazzová osvěžovna

 

Jazzová osvěžovna Frýdlant v Čechách, josef trakal

inspirační obrázek, zdroj: Jazzová osvěžovna

Kavárna u Ježka

Dobová kavárna v malebné dobové vesnici Kryštofovo Údolí. Najdete tu mnoho krásných míst, které stojí za navštívení. Například krásný orloj s ručně vyřezanými postavičkami, starý německý hřbitov, netradiční kostel, márnici, muzeum betlémů, viadukt, který byl součástí několika filmů z americké produkce a v neposlední řadě prvorepubliková Kavárna u Ježka. Z interiéru a dekorací na vás dýchne minulé století, což je velmi krásný a zajímavý zážitek. Najdete zde i dobové noviny, knihy, staré hračky, dřevěný ale i čalouněný nábytek, který určitě nebyl lehce sehnatelný. Kavárnu by si mohl ihned pronajmout filmový štáb, jako součást dobového filmu. Na stolech jsou i ručně vyráběné dečky, které si pamatujeme v domácnostech našich babiček a prababiček. V neposlední řadě musím pochválit velmi dobré domácí dezerty v podobě dortů a koláčů.

 

Kavárna u Ježka Kryštofovo údolí, josef Traka

inspirační obrázek, zdroj: Kavárna u Ježka

 

Kavárna u Ježka Kryštofovo údolí, josef Traka

inspirační obrázek, zdroj: Kavárna u Ježka

Q burger bar

Dovolil jsem si zařadit i jednu restauraci z Jablonce nad Nisou. Jeden z podniků mimo Liberec, o kterém by byl hřích se nezmínit. Kdo má rád americkou kuchyni, určitě si přijde na své. Dokonale naservírovaný a připravený burger s domácí bulkou rozplývající se na jazyku, ve velmi příjemném a moderním interiéru, laděném do světlých tónů. Bílá a šedá barva doplněna dekorem dubového masivního dřeva. Velmi hezkým doplňkem jsou industriální lampy v černé barvě, které jsou namotané na kovových tyčích. Celý interiér je prozářený červenou barvou, která prostor oživí a dělá ho tak energicky zajímavějším.

Q burger bar Jablonec nad Nisou, josef trakal

inspirační obrázek, zdroj: qburgerbar.cz

 

Q burger bar Jablonec nad Nisou, josef trakal

inspirační obrázek, zdroj: qburgerbar.cz

 

Panorama café

Kavárna nedaleko Liberce ve městě Turnov. Jedná se o další kavárnu, kde je na zdi použita květinová stěna, která zde vytváří příjemné a zdravé klima. Vnáší do prostoru kus přírody. Velké plus je, že součástí kavárny je krásná terasa, využívaná v letních měsících. Interiér je vytvořen ze zemitých barev a příjemných přírodních tónů, takže se v něm bude cítit dobře jakákoliv generace. V interiéru je mnoho dřevěných prvků, ať už je to truhla, strom, nábytek nebo strop. Díky dřevu vzniká další propojení s přírodou. Pokud pojedete do Turnova, tak určitě kavárnu navštivte, protože tu mají na výběr z několika výborných domácích dortů.

Panorama Café Turnov, josef trakal

inspirační obrázek, zdroj: Panorama Café

 

Panorama Café Turnov, josef trakal

inspirační obrázek, zdroj: Panorama Café

 

     Doufám, že se vám miniseriál Káva a design v Liberci a okolí líbil a zaujmou vás i další témata, kterým se budu v rámci blogu o designu věnovat.

Káva a design v Liberci I.

Káva a design v Liberci II.

Káva a design v Liberci III.

Káva a design v Liberci IV.

jana-logo-150x150

Autor: Josef T.
Korektor: Jana B.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho vašim přátelům

Přečtěte si mé další články

Menu