Bydlení v Tiny House

Stále více jsou v módě takzvané Tiny House, kterých u nás přibývá. Nachomítl jsem se ke zrodu jednoho z takových projektů a tak se s vámi podělím o zkušenost a příběh nadšence, který se do domku v přírodě pustil. Co je původcem nápadu? Kde se jeho domek, který nazval Outulna, vlastně nachází? Jak se v domku bydlí? Vše se dozvíte v rozhovoru s Markem Brumlichem.

Rozhovor s Markem

Kdo je Marek Brumlich a co je Outulna?

Marek Brumlich je online produkťák. Člověk, co rád věci objevuje, mění, vylepšuje. Snílek, co rád spojuje moderní online svět s něčím tradičním, jako je třeba stavba. A hlavně kluk, který si od malička staví různé baráčky s kamarády a jeho životním snem je postavit domek na místě, kde bude vynikat.

Outulna je ztělesněním jeho snu. V létě 2020 za dob koronaviru započala stavba dřevostavby. Projekt jsem si vymyslel, materiál nakoupil, pomohli mi kamarádi. Dnes je Outulna místo na odpočinek na 15metrech čtverečních, kam jezdí hosté z celé republiky a já jsem na ní náležitě pyšný.

outulna, tiny house, josef trakal

Jak tě napadlo postavit Tiny House?

Pramení to už někde v dětství, kdy jsem měl touhu tvořit a děda s mamkou mě v tom podporovali a neustále mi sháněli nějaké hřebíky a starý nábytek nebo vyřazené dřevo. Pár let zpátky jsem si koupil nádherný pozemek v přirodě, kde bych si chtěl jednou postavit dům. Od přírody jsem také minimalista a nemám rád nadbytek, který nás odvádí od sebe sama a vlastního štěstí. No a jelikož přišla korona a já zrovna skončil v práci a měl jsem půlroční prázdniny, proč si na pozemku nepostavit tiny house na léto a následně jako zázemí při stavbě domu …

Znal jsi tento typ staveb už dříve a kde jsi hledal inspiraci?

Ano, hlavně na kolečkách, ale k tomu jsem dodnes trochu skeptický i když nevylučuji, že můj další, vzhledem k zamrzlé stavební legislativě, na kolečkách bude. Inspiroval jsem se zejména na Instagramu a Youtube. Sledoval příběhy, googlil návody a četl knihy o postupech. Dnes můžu říct, že jsem součástí skvělé glamping tiny housové komunity na instagramu v čechách a je to moc super inspirativní banda lidí.

outulna, tiny house, josef trakal
Jak to v Outulně funguje?

Je to hodně punk. Není to o tom, že máte všeho dostatek. Je to spíše o kráse toho nedostatku a uvědomění, jak moc toho vlastně máme, když máme vodu, teplo, klid a přátele či lásku. Outulna je dostatečně zateplená a stavěna jako klasická dřevostavba, jen má 15 metrů čtverečních. Má malou místnost, kde je skládek, sprcha a chemické WC. Má prostor, kde se dá jíst, odpočívat, vařit na plynovém vařiči nebo mít nádobí vodou z místní studny. Kvůli hospodaření s vodou má spaní v loftu, což hodnotím i jako nejvíc kouzelné. Vytápěná je dnes už krbovými kamny.

Jak jsi Tiny House stavěl?

Popravdě byl to rok zkoumání, hledání know-how, vymýšlení, shánění materiálu, objevování možností Bylo to neskutečně časově náročné. Samotná stavba není ta hlavní časová položka. Domluvil jsem se s partou kamarádů, kteří mi, hlavně na začátku, s težšími věcmi dost pomohli. Pak už jsem stavěl sám za pomoci jednotlivců.

outulna, tiny house, josef trakal
Plánuješ nějaký další takový projekt?

Ano, nejdříve můj vlastní dům, většího bráchu Outulny. Na tom se chci podílet, ale již tam nedělat vše. Zjistil jsem, že některé věci je vzhledem ke kvalitě a efektivitě lepší přenechat odborníkům. Do budoucna sním o dalším minimálně jednom podobném projektu v okolí. S lokalitou víc v divočině, s promyšlenou dispozicí domečku.

Co Outulna a léto? A co Outulna a zima?

V létě naprostá pohoda. Outulna je obklopena stromy, energie proudí ze soláru, sprchovat se dá venku. Díky stromům se ani nepřehřívá, naopak pokud se uzavře, udržuje klima. Největší nepřítel je komár nebo zvědavý sršeň.

V zimě je to větší výzva vzhledem k počasí. Je potřeba pravidelně topit, více uklízet, štípat dříví a lépe hospodařit s vodou. Ani té energie ze soláru není mnoho, spíše skoro žádná.

 

Jaké jsi volil materiály?

Snažil jsem se být co nejvíc v souladu s přírodou, ale zároveň být ekonomický. Outulna je založena na zemních vrutech, takže žádný beton. Konstrukce je celá ze dřeva, s nadsázkou říkám, že to celé jednou shnije nebo shoří. Okna jsou plastová (dvojsklo v antracitu) a střecha je plechová, také v antracitu. Fasáda i terasa jsou ze sibiřského modřínu, který není natřen a je tak ponechán na pospas svému přirozenému stárnutí.

Kde se Outulna nachází?

V podještědském hřebenu na jižním svahu, ukryta za stromy v malé vesničce Žibřidice.

Je něco, co tu nezaznělo a chtěl bys vypíchnout?

Vlastně jsem po zkušenostech mile překvapen, jak klima a atmosféra v Outulně funguje. Jak v létě, tak v zimě. V létě je super ležet na trávě a pak se pohodlně vyspat. Naopak v zimě je člověk vděčný, že se na tu zasněženou krajinu může dívat skrze prosklení dveří a zatopit si klidně na 26 stupňů.Ta atmosféra je neopakovatelná a dá se říci, že spoustu věcí tu bez ohledu na zdroje funguje klasicky. Ať už jde o vaření, umývání, spaní apod.

Vzhledem k aktuálním trendům v realitách a obecně na trhu a potřebě člověka žít v klidu věřím, že malé domečky nejsou jen nějaký aktuální trend, ale pokud se pohne i legislativa, tak i cesta k regulérnímu bydlení do budoucna bez závratných hypoték.

outulna, tiny house, josef trakal

jana-logo-150x150

Autor: Josef T.
Korektor: Jana B.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho vašim přátelům

Přečtěte si mé další články