Proč mít doma houpačku?

Houpací křesla a houpačky nemají pouze estetický význam v interiéru, ale je věděcky dokázáno, že houpání má i blahodárné účinky na správnou aktivaci lidského těla. Již v historii se tímto tématem výrobci nábytku zabývali a to především z důvodu velkého nárůstu práce v sedě. Lidi všeobecně bolí záda a tento krok měl být snahou o nápravu. Kromě blahodárného působení na záda přináší houpání další pozitivní účinky pro náš organismus. Houpání aktivuje mozek, zlepšuje vnímavost, zvyšuje inteligenci a lépe se vám bude spát. Navíc kdo z vás by nechtěl mít doma houpačku?

houpání a design, josef trakal
boa, houpačka swing on! foto by Tomáš Mikule, zdroj: czechdesign.cz

houpáním ke zdraví

Hlavní smyslový orgán, který vnímá pohyb a rovnováhu těla je vestibulární systém vnitřního ucha. Tím že ho houpáním stimulujete vyvoláváte ve vašem těle i v mozku příjemné pocity. Houpání ze strany na stranu uklidňuje a houpání zepředu dozadu uspává, nebo naopak může vybízí k aktivitě. Záleží hlavně na rychlosti. Proč se člověk cítí při houpání v bezpečí? Protože plod se pohupuje už v matčině těle v plodové vodě v konejšivém pohybu. Je vědecky dokázáno, že houpáním dochází k okysličování a prokrvování mozku. Tím se v těle spustí limbický systém a ten zapříčiní aktivaci příjemných pocitů a zvýšení tělesné teploty. 

houpání a design, josef trakal
vitra Eames, zdroj: vitra.com

houpačka místo židle

Kdo nemá prostor pro houpací křeslo, může si vybrat mnoho dalčích variant. Jednou z nich je například zajímavé ozvláštnění vašich interiérů, díky kotveným houpačkám u jídelního stolu nebo linky. Nejen že prostor ozvláštníte, ale navíc vytvoříte oblíbené místo pro každou vaši návštěvu.

houpání a design, josef trakal
houpačka u kuchyňské linky, zdroj: pinterest.com

   Stimulace, relax, odpočinek, zvýšení inteligence, podpora spánku, dodání energie … to vše a spoustu dalších kladů vám přináší houpání.

Houpačka by neměla chybět ani v dětském pokoji, protože stimulace mozku je u dětí důležitá už od mala. Vytvoříte tak dětem místo pro krátkodobý relax při naučných činnostech, učení nebo psaní domácích úkolů.

houpání a design, josef trakal
gunggung, zdroj: ikea.cz
houpání a design, josef trakal
houpací lachtan Googy, zdroj: designmag.cz

varianta pro dospělé

Designerka Linda Vrňáková vytvořila kolekci závěsných houpacích křesel do interiéru. Na křesla používá certifikované masážní míčky na osvědčenou českou rehabilitační metodu “míčkování”. I potahový materiál je vybrán s nejlepším úmyslem. Je ošetřen metodou aqua clean. Snadno se tedy čistí a udržuje. Je barevně stálý a odolný vůči oděru. Přidanou hodnotou je ruční výroba, která provází většinu Lindiných kolekcí.

houpání a design, josef trakal
Swingy Linda Vrňáková, zdroj: lindavrnakova.com

V neposlední řadě nesmím opomenout houpací sítě. Doplněk, který vám nabídne polohu houpání v leže. Jedná se o proces, kdy celému tělu dáváte možnost co nejméně cítit gravitaci a dodáte mu nejlepší možnost odpočinku.

houpání a design, josef trakal
interiér s houpací síťí, zdroj: interesto.cz
jana-logo-150x150

Autor: Josef T.
Korektor: Jana B.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho vašim přátelům

Přečtěte si mé další články