Vybíráme barvu

Jak vybrat barvu pro váš interiér, Josef Trakal

Každý z vás určitě alespoň jednou v životě řešil výběr barev do interiéru. Ať už to bylo u vás doma nebo v kanceláři. Barvy jsou všude kolem nás a velmi ovlivňují naše nálady a pocity. Sdělím vám několik pravidel, rad a tipů, které vám jistě budou užitečné.

Jak vybrat barvu pro váš interiér

inspirační obrázek, wayneplus.com

Čas – nikdy nikam nespěchejte

Je důležité si dopřát čas a klid na rozmyšlenou a výběr. Nic neuspěchejte a  pokud můžete tak vzorujte. Nevíte, co to znamená? Nekupujte hned velké množství barvy, i když si myslíte, že jste si odstínem jistí. Některé firmy nabízí malé kelímky a ty jsou ideální pro vzorování na vaši zeď. Vždy vám k lepší představě pomůže vidět barvu přímo na zdi, než na malém papírovém vzorníku. U některých odstínů je výsledek mimo naše očekávání, a to jen proto, že v každém prostředí vypadají jinak. Působí zde mnoho faktorů, které ovlivňují jak na vás barva působí. Při vzorování, si naopak čas zkrátit můžete. Urychlete proces schnutí na vaší zdi jednoduše pomocí fénu.

inspirační obrázek, zdroj: enchufix.com/

 

       Pokud vám přeci jen vzorování připadá jako zbytečná ztráta času, vyberte alespoň finální odstín o tón světlejší, než ten, co se vám líbí a budete mít vyhráno.

 

Správný vzorník – využívejte vždy, když budete pracovat s barvami

Mezi nejrozšířenější vzorníky barev patří RAL nebo NCS vzorníky, kde najdete nejširší spektrum odstínů barev. Vše vychází od firmy Pantone, která zavedla v roce 1963 do grafického průmyslu, určování a kontrolu barev. Vznikl koncept Pantone Matching Systems (PMS), který je dnes největším komunikačním systémem barev. Na počátku bylo na výběr 504 odstínů. Nyní jich je 1600 a stále přibývají. Dnes Pantone vzornici využívají i konstruktéři, návrháři, designéři, grafici, floristé a spousta dalších profesí. Dále se pak kombinují se vzorníky CMYK, RGB, HTML. Vám však stačí pamatovat si NCS nebo RAL stupnici barev. Popřípadě nic nezkazíte, když budete pracovat se vzorníky, které mají zdarma v každých hobby marketech. Hlavní zásada je, barvu jedině se vzorníkem.

Jak vybrat barvu pro váš interiér

inspirační obrázek, modernweb.com

Denní světlo – je to pravé ořechové

Vzorníky s vybranými odstíny, vezměte ven na denní světlo. Teprve na něm uvidíte, jak barva působí přirozeně. Další pomůckou je pro vás zadní strana vzorníků, která je bílá. A ta je nejčastější barvou se kterou se ve většině interiérech setkáváme. Proto si pro vaši představu ihned vyzkoušejte kontrast.

Jak vybrat barvu pro váš interiér

inspirační obrázek, techrepublic.com

Sever není jih – velmi důležitý krok

Velký vliv na odstín mají světové strany. Záleží, kam máte svůj interiér umístěný. Na jižní stranu budou barvy působit většinou velice příjemně, naopak na severní straně mohou zanechat dojem přísnosti. Zde poslechněte svou intuici, nebo rad svého designera.

jana-logo-150x150

Autor: Josef T.
Korektor: Jana B.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho vašim přátelům

Přečtěte si mé další články

Menu