Betonové stěrky

Mnozí z vás řeší originální pojetí vaší koupelny, krbu, podlahy nebo třeba meziprostoru vaší kuchyňské linky. Napadají vás jen všední materiály, kterých vidíte plné katalogy, ale co třeba betonové stěrky? Přemýšleli jste někdy nad jejich využitím? O základní informace o betonových stěrkách se podělí Milan Vladař – specialista na stěrkové materiály.

betonové stěrky, josef trakal

inspirační obrázek, zdroj: kabefarben.cz

Rozhovor s Milanem

Jaké jsou možnosti imitace betonu pomocí stěrkových materiálů?

Výhodou betonových stěrek je neomezená variace odstínů. Od typicky betonových až po extravagantní barvy, které mohou povrchovou úpravou připomínat beton. Imitace betonu se dá zpracovat mnoha různými způsoby. Zde jsme limitováni pouze zkušenostmi a zručností aplikátora. Nejčastější zpracování je gletovaný (hladký) beton. Ale jsou možné i další úpravy jako šalovaný beton, rustikální beton apod.

Je potřeba mít připravené podkladové zdi?

Jako podklad pod betonovou stěrku, lze využít klasický systém: jádrová omítka, perlinka lepidlo. Štuk, jako povrchová úprava, jíž není nutný, protože ho nahradí betonová stěrka. Samozřejmě lze využít dnes oblíbenou a často používanou sádrovou omítku. Často se však sádra s cementem chemicky nesnese. Je tedy možné použít adhezní můstek nebo materiál složený z jiných příměsí.

betonové stěrky, josef trakal

inspirační obrázek, zdroj: pinterest.com

Je možné mít stěrku i v koupelnách a vlhkých prostorách?

Ano. Stěrku lze použít do koupelen a podobně namáhaných prostor. Je velmi důležité zvolit materiál se správnou chemickou skladbou, pro dlouhodobou funkčnost a trvalost koupelny. Při využití nesprávných materiálů, které jsou obecně levnější, vznikají komplikace se zadržováním vody a oprava je mnohdy nákladnější než prvotní investice.

     Vždy je dobré vybírat vhodnou směs pro betonové stěrky dle umístění, funkčnosti a typu ušlechtilosti povrchu.

Betonová stěrka na podlahu ano nebo ne?

Betonová stěrka na podlahu je dnes velmi populární a je skvělá v kombinaci s podlahovým topením. Výhodou je krásná litá sjednocená plocha, která je jednoduchá na údržbu.

betonové stěrky, josef trakal

inspirační obrázek, zdroj: maliri-nateraci.cz

Kam všude betonovou stěrku využít?

Betonová stěrka se nejčastěji využívá jako dekorační prvek v interiéru, například stěna za televizí či za postelí, jako povrch krbů a jiné. Nebo jako funkční prvek, například záhlaví kuchyňské linky, či koupelny, podlahy apod.

Jaké jsou další alternativy materiálů se vzhledem pohledového betonu?

Dnes je na trhu velké množství směsí většinou na bázi pryskyřic, cementu, vápenné mazaniny, silikátů apod. Vždy je dobré vybírat směs dle umístění, funkčnosti a typu ušlechtilosti povrchu. Na stěnu za televizi je vhodné použít přírodní materiál typu vápenná mazanina. Kdežto do koupelny už vodě odolnou pryskyřici.

jana-logo-150x150

Autor: Josef T.
Korektor: Jana B.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho vašim přátelům

Přečtěte si mé další články

Menu