Jak zařídit jídelnu?

Jak zařídit jídelnu? Josef Trakal

Stolování je společenská událost, u které se schází jak rodina, tak blízcí přátelé. Už od středověku je bohatě prostřený stůl považován za stmelovacím nástroj. Rodina se u něj sejde a při společně večeři si povypráví zážitky ze svého dne. Nevýhoda dnešní doby je, že většina z nás to řeší během dne různými chaty a messengery. Není to však škoda? Zkuste popřemýšlet o tom, jak stolujete vy a znovu vychutnejte blízkost a pohodu.

 

jak zařídit jídelnu? Josef Trakal

inspirační obrázek, zdroj: pinterest.com

 

Jídelna by měla být dostatečně velká, aby se do prostoru vešel pohodlný stůl, u kterého se všichni cítí dobře a komfortně. Jídelna se dá řešit jako samostatný prostor, nebo jako součást kuchyně, popřípadě obývacího pokoje.

 

jak zařídit jídelnu? Josef Trakal

inspirační obrázek, zdroj: pinterest.com

 

     ,,Zkuste se odvázat a nebojte se experimentovat se židlemi u vašeho jídelního stolu. Nikde není psáno, že třeba jedna nebo dvě nebohou být jiné. Zkuste pravidlo 5+1, 4+2, popřípadě 3+1…

 

Pokud vám to prostor dovolí, tak si určitě vytvořte samostatnou prostornou jídelnu, někde v klidné části domu. Měla by být v blízkosti kuchyně, abyste nemuseli s jídlem běhat maraton. Pokud nebudete mít tak velkorysý prostor a zvolíte variantu 2v1 Tak dbejte na to, aby jídelna měla svoji jasnou samostatnou zónu. V módě jsou otevřené prostory, a proto není potřeba jídelnu striktně oddělovat.

 

stůl, Josef Trakal

inspirační obrázek, zdroj: pinterest.com

stůl je grund …

Když vybíráte stůl, dbejte několika pravidel, která by měl splňovat. Stůl by měl mít ideálně o dvě místa víc než je členů ve vaší domácnosti. Tím zajistíte dostatečný komfort pro rodinu ale i případné hosty. U materiálů si dejte záležet, aby plně vyhovoval vašim potřebám a návykům. V neposlední řadě je důležitý i tvar stolu, který je vhodné volit podle vašeho interiéru, ale i stylu, do kterého interiér ladíte. Pokud zvolíte nábytek v dřevěném dekoru, dejte přednost kvalitnímu masivu. Je to sice vyšší investice, ale náležitě se vám vrátí.

Kulatý stůl vybírejte pouze do velkého prostorného interiéru, jelikož je potřeba, aby každý, kdo u stolu sedí, měl dostatek místa a pohodlí. Další bod, na který byste měli myslet je obchozí prostor okolo stolu. U kulatých je to minimálně 50 cm. Pokud chcete v jídelní čísti nějaký jiný nábytek, tak je potřeba aby mezi stolem a například příborníkem byl prostor minimálně 80cm, abyste mohli manipulovat se židlí a aby se dal zároveň otevřít případný nábytek.

 

židle, Josef Trakal

inspirační obrázek, zdroj: pinterest.com

 

kdo má židli, ten bydlí …

Bez židlí nemůže být jídelna. Vždy je možné pořídit židle jako součást jídelního setu, anebo jako samostatný prvek, která nemusí být striktně ve stejném stylu jako je stůl. Důležité je, aby byly pohodlné a praktické a zároveň aby zapadly do konceptu vašeho interiéru. Židle můžete mít bez opěrek nebo s opěrkou. U židle s opěrkou dbejte na to, aby okolo ní byl dostatek místa, Nejsou vhodné do stísněných prostor. Vždy si sedací nábytek v prodejnách vyzkoušejte, zda vám bude vyhovovat a bude vám pohodlný. Myslete i na to, aby se vám o židle dobře staralo, aby byly například snadno čistitelné.

jana-logo-150x150

Autor: Josef T.
Korektor: Jana B.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho vašim přátelům

Přečtěte si mé další články

Menu