Kdy oslovit designéra?

Chci spolupracovat s designerem …

Přemýšleli jste o využití služeb interiérového designéra, ale nevíte, kdy je správný čas ho oslovit? V každém případě platí: „Čím dříve, tím lépe.“ Bohužel se stalo pravidlem, že klient čeká do poslední chvíle, když už si sám neví rady. Pak nastane urputné hledání designéra a většinou s heslem HNED TEĎVČERA BYLO POZDĚ. Pak dost často uslyší odpověď typu: „Nyní nemohu. Bohužel nemám čas. Pracuji na jiných projektech. Budete si muset počkat.“ A takové čekání se může protáhnout i na několik měsíců. Jelikož designer nemá na starosti pouze jeden projekt, ale pracuje s více klienty najednou a věřte, že je kolikrát čtyřiadvacetihodinový den krátký.

Kdy oslovit designéra, josef trakal

Někdy můžete mít štěstí, že designer právě v daný termín čas mít bude, ale pamatujte, že už musíte počítat s mnoha kompromisy, jelikož už se vaše představy nebudou moci stoprocentně aplikovat, například kvůli rozmístění místností, rozměrům, elektroinstalaci atd … Myslete na to, že si stavíte své hnízdo, ve kterém budete chtít žít minimálně desetiletí, a proto věnujte přípravě dost času, abyste nemuseli ustupovat ze svých představ a neokradli se tak o originální nápady od vámi vybraného designéra.

Kdy je ideální designéra oslovit?

Nejideálnější variantou je přizvat ke spolupráci designéra již při řešení domu s vaším projektantem. Často se dá spolupráce propojit a případně vyladit konečné řešení. Další fajn načasování je po dokončení projektu. Spousta se toho dá dohnat i při začátku hrubé stavby. V těchto případech se dá vyvarovat nežádoucím problémům, ústupkům a kompromisům.

Kdy oslovit designéra, josef trakal

Co když designéra oslovíte později?

Když si na designéra vzpomenete v případě, když už si sami nevíte rady a máte interiér již v určité fázi realizace, vystavíte tak designéra situaci, kdy musí dodržet vaše elektroinstalace, rozvody vody a spoustu dalších věcí, které nemusí vyhovovat vašim představám o rozmístění nábytku, kuchyně atd. To vše ovlivňuje samotný návrh interiéru, protože už není čas na přípravu, na dostatečné konzultace o prostoru, celkově pro přemýšlení, na stavební úpravy a mnoho dalšího. Pak designéra stavíte do nepříjemných situací a těch kreativní člověk při své tvůrčí práci potřebuje co nejméně. Tato varianta často bývá pro designéry neatraktivní, protože jim práce na projektu kromě peněz nedává nic jiného. Zde je potřeba si uvědomit, že na návrh interiéru je potřeba dostatek času ze strany klienta a zároveň ho musíte dopřát i svému designérovi.

Pravidlo, že čas jsou peníze má v tomto případě zcela opačný efekt.

Dům vs. byt

U rekonstrukcí bytů je to trochu jiné. Záleží zda kupujete starší byt určený k celkové rekonstrukci, nový byt v developerském projektu, nebo zda chcete rekonstruovat byt, ve kterém již žijete. U každé z variant se musí volit jiný postup. Opět zde platí pravidlo oslovit designéra co nejdříve. U celkové rekonstrukce je dobré, že si můžeme hrát i se stavebními úpravami, elektroinstalacemi, pozicí světel a dalším … Naopak u bytu, kde žijete by tato varianta byla příliš dlouhá, a tak většinou s klientem pracujeme s dispozicemi a instalacemi jaké jsou, aby se čas realizace zkrátil na minimum. Maximálně s úpravou příček, nebo dalšími lehkými úpravami. V podstatě, co nám byt dovolí. Ale neznamená to, že se nemůžete pustit do celkové rekonstrukce. Jen to po vás nemusí být komfortní varianta. U nového bytu, který je součástí developerských projektů záleží hlavně na době, kdy se k bytu dostanete. Ideální je již na začátku prodeje, jelikož je možné využít klientské změny, pokud vám to samozřejmě finance dovolí. Za změny provedené, v tzv. klientských změnách, se developerům připlácí vysoké částky. Často je levnější variantou pustit se do stavebních úprav až po převzetí bytu. Zde musíte zvážit, zda se vám chce jít do varianty, kdy se zcela nový byt opět naruší například pro přesekání elektroinstalací. Téměř vše je možné. Záleží jakou variantu sami zvolíte a jakou cestou se společně vydáme.

Kdy oslovit designéra, josef trakal

Ideální spolupráce …

  • 1) Oslovit designéra včas.
  • 2) Netlačit na čas spolupráce. Designéři mají často dost naplněný diář a chtějí se věnovat všem svým klientům s stejnou péčí, jakou by rádi dali i vám.
  • 3) I na návrh interiéru si vyhraňte dostatek času, abyste mohli přemýšlet a vybrat si ideální řešení pro váš život v novém bydlení.
  • 4) Počítejte, že i řemeslníci se vaší zakázce nebudou věnovat hned.
  • 5) Na nic nespěchejte. Často se pak stane, že jedna ze stran nebude stoprocentně spokojená a to z důvodu spěchu a zbytečného shonu.

Proč si pozvat odborníka?

Protože Vám pomůže doladit, nebo úplně vytvořit a zhmotnit váš sen dle požadavků tak, aby se vám v prostoru dobře žilo. Vše bude plně funkční, a navíc s přidanou estetickou hodnotou. Dalším benefitem je, že designéři mají kolem sebe často ověřené řemeslníky, kteří vám váš interiér zrealizují. Dále můžete využít služby autorského dozoru, kdy designer většinu řeší za vás a nebo s vámi i v průběhu realizace. Komunikace s řemeslníky, kontroly podkladů, kontroly při realizaci. Často vám odpadne velká dávka stresu a starostí s realizací spojených.

Pokud i dále váháte zda designéra oslovit, tak to jednoduše zkuste. Za zeptání nic nedáte. Nikdy nevíte v jaké fázi má designer svůj diář a zároveň je vše o domluvě. Pokud však chcete jednoho konkrétního vysněného designéra, tak nikam nespěchejte a počkejte si na něj.

Nikdy se při výběru designéra neřiďte financemi za spolupráci, ale tím, zda si s ním sedíte stylem a lidsky. 

 

Chcete poradit i s Vašim interiérem?

NEVÁHEJTE MĚ KONTAKTOVAT ZDE

 

jana-logo-150x150

Autor: Josef T.
Korektor: Jana B.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho vašim přátelům

Přečtěte si mé další články