Květiny v interiéru ANO nebo NE?

květinářství na Rybníčku, josef trakal

Květiny do interiéru rozhodně patří. Ať už v podobě hrnkové, nebo řezané. Ideálně pak v kombinaci obojího. Nejen že vám byt zútulní a provoní, ale též vám dodají pocit domova, v kanceláři pak zvednou náladu a rozjasní pochmurné dny. V neposlední řadě doladí váš design do posledního detailu. O tom všem si popovídáme s květinářkou Janou Bulířovou.

květinářství na Rybníčku, josef trakal
inspirační obrázek, zdroj: Jana Bulířová

Rozhovor s Janou …

Řekněte nám něco o sobě. Jak jste se k práci s květinami dostala?

Už od malička jsem se okolo této práce motala, jelikož má maminka je výborná květinářka a pamatuji si, že už v šesti letech jsem vytvořila své první aranžmá.  Žádnou ,,květinářskou,, školu jsem však nedělala, děsilo mě hrabání se v hlíně, řízkování a další práce spojené se zahradničením. Miluji však jakoukoliv tvorbu, odjakživa jsem kreslila, vytvářela busty a sošky z modelíny, česala kamarádky a líčila je… psala básničky a příběhy, dokonce jsem si pohrávala s myšlenkou, že bych studovala žurnalistiku. Ale to až později, co se týče střední školy, nechala jsem výběr na rodičích.

V patnácti jsem vážně nevěděla co chci dělat celý život, a tak jsem vystudovala hotelovou školu.. (smích) Neustále jsem se však okolo květin pohybovala a to díky brigádám u maminy v zaměstnání. Když jsem dokončila své čtyřleté studium hotelové školy, potřebovala ze svého zaměstnání odejít a já tak ,,na chvíli,, nastoupila na její místo a už jsem v tomto oboru zůstala. Nakonec jsem si i zařídila svoje vlastní květinářství (Květinářství Na Rybníčku). Mou tvorbu můžete vidět na facebooku a instagramu

Jsou v květinách trendy stejně jako u interierového designu?

Určitě ano. Například dlouhou dobu nenáviděné karafiáty se opět vrací do módy a to hlavně u mladých lidí, to platí i u chryzantém, které byly nesmyslně brány jako hřbitovní.. A momentálně trh válcuje tzv. louka styl. Dříve se také vše dávalo do lesklých celofánů a vládly velké barevné mašle, nyní převládá lýko a přírodní věci.

Jaký trend je momentálně nejvíce v kurzu?

Jak už jsem se zmínila v předchozí otázce. Luční květy jsou momentálně nejvíce in, včetně různých traviny a doplňků a la louka. Letos byla v tomto trendu dokonce každá druhá svatební květina. Nikdy asi z trendu nevyjdou růže. Pro zamilované je zvláště ta červená aktuální stále.

květinářství na Rybníčku, josef trakal
inspirační obrázek, zdroj: Květinářství Na Rybníčku

 

Co osobně se líbí vám? Co nejradši vážete?

Já mám ráda neokoukané a netradiční květiny a potom kytice tzv. pánské.. a to nemyslím klobásové, či cigaretové, ale ze živých květů.

V Interierovém designu je momentálně nejvíce trendy nádech přírody, dřevo v kombinaci s bílým základem, kamenné materiály, zemité barvy. Jaké rostliny byste do těchto prostor doporučila?

Určitě Zamioculcas a Tchýniny jazyky, jsou nejen velmi dekorativní, ale i velmi nenáročné na údržbu. Velmi hezky působí i sukulentní rostliny, kterých je na trhu nepřeberné množství. Z kvetoucích pak orchideje, různé druhy Bromélií a Anthurie.

Jaké řezané kytice byste doporučila do trendy interiéru?

Volila bych určitě i podle ročního období a barevnosti interiéru. Nádherně ve váze působí dlouhé Gladioly, Strelitzie a Anthurie, které nejlépe vyniknou jako solitér, do míchaných kytic bych volila určitě Chryzanthemy, na jaře pak tulipány s Irisy nebo náruče narcisek.

Myslíte, že výběr květin úzce souvisí se stylem interiéru?

Určitě ano. Rozhodně by výběr nesprávné květiny mohl narušit ráz interiéru a nepůsobilo by pak vše jako promyšlený celek, ale spíše jako pěst na oko. Pokud si nejste jisti, jistě vám s touto otázkou rád pomůže váš interiérový designer. Jelikož rozhodně spolupracuje s odborníky.

Máte nějakou univerzální radu pro čtenáře, jak efektivně pečovat o rostliny?

Má rada bude znít poněkud zvláštně, jelikož odpovím, moc se o ně nestarat. Z mých letitých zkušeností jasně vyplývá, že přílišné opečovávání rostlin jim spíše škodí, než by bylo k užitku. Zákazníci většinou květiny přelévají, kvetoucím nedodají živiny v podobě hnojiv a ignorují doporučené stanoviště. U řezaných je základní chyba neseříznutí stonků a špatná teplota vody.

jana-logo-150x150

Autor: Josef T.
Korektor: Jana B.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho vašim přátelům

Přečtěte si mé další články