Malba na zeď

malba na zeď. Josef Trakal

Nebaví vás už fádní vymalování bytu, nebo tapety? Mám pro vás ideální a originální možnost. A co že to je..? Ruční malba na zeď. Tudíž svůj obývák, pokoj, nebo pracovnu, přetvoříte na umělecké dílo. A s touto ideou vám pomůže průkopnice tohoto odvětví Lucie Tučková. Její tvorbu si můžete prohlédnout na webu tuckova-lucie.com

malba na zeď, josef trakal
inspirační obrázek, zdroj: Lucie Tučková

Rozhovor s Lucií Tučkovou …

Jak jste se k malbě na zeď dostala?

Já maluji celý život už od raného dětství. Specielně k malbě na stěny jsem se dostala až s narozením moji holčičky, kdy jsem ji malovala pokojíček. Tehdy jsem ani netušila, že se tím budu jednou živit.

Co malujete nejraději?

Já miluji titěrnosti,  v nich se vyžívám. Ať už to jsou lidské tváře, vlasy, kytičky, zvířátka… Troufnu si i říct, že díky těmto detailům vynikám a odlišuji se. Je v nich můj určitý rukopis.

Jakými technikami a na jaké povrchy malujete?

Nejčastěji maluji na klasické interiérové zdi. Techniku volím dle motivu, někdy je to fix, většinou barvy na stěny a učím se s airbrushem. Oblíbená je i technika imitace akvarelu na stěnu. Už jsem používala na stěnu i houby, špachtle, uv- barvy nebo aplikované zlaté plátky, cákala na stěny… vše co bylo potřeba nebo jsem uznala za vhodné. Myslím, že v dnešní době jsou různé barvy na všechny možné druhy povrchů, takže se dá tvořit dle libosti. Maluji i obrazy na zakázku, tam už si můžu dělat co chci úplně. Na zdi musíte řešit nepřilnavost, často prašnost a hlavně  vertikální polohu. No a abych se příliš nenudila mám doma i tetovací sadu, takže se učím tetovat.

 

malba na zeď, josef trakal
inspirační obrázek, zdroj: malba na zeď

 

Řekněte něco o sobě.

Celý život mě to táhlo k umění. Stále jsem něco tvořila rukama. Na základní škole jsem měla výbornou učitelku výtvarné výchovy, která nás provázela základy stínování a perspektivy. Některé její rady slyším i do teď. Pak jsem přecházela na základní školu s rozšířenou výukou výtvarné výchovy, následovala střední umělecká škola SPŠO v Holešovicích. Můj obor byl návrhář/modelář, zajímala jsem se především o módní tvorbu. Navrhovala a šila. Získala jsem znalosti v počítačové grafice a v mnoha malířských technikách. Zásadní pro mne byla i studie figurální malby a kresby podle živých lidských aktů. Po studiích jsem ještě navštěvovala další nástavný kurz figurální kresby.

Všechny tyto znalosti se mi ideálně hodily pro mou původní profesy, která byla a i stále je fotografka. Hned po studiích jsem si založila živnost a jako fotografka se živím již 12let. Měla jsem fotoateliér doma a klienti míjeli mé malby doma. Byla to malba batmana a catwoman v kuchyni a zmíněný dětský pokoj. O malbu začalo jevit zájem čím dál více lidí a já si založila facebokovou stránku. Aktuálně nabídky na malbu několikrát převyšují poptávku focení. Život fotografky byl pro mě velmi rychlý a stresový, díky malování jsem našla relaxaci a klid. Je to pro mě příjemná změna.

Malujete podle předlohy, nebo si mohu objednat i návrh přímo od vás?

Každý klient je jiný. Někdo má jasnou představu, již se musím držet. Někdo ví jen přibližně co by se mu líbilo a někdo neví vůbec nic. Pak je to celé na mě. V tom případě hledáme společný motiv. Vnímám celkový prostor ne jen malbu. Je nutno odpovědět si na otázky jako velikost malby, barevnost, styl místnosti, nábytek, doplňky, účel místnosti, jaký pocit má malba vyzařovat, rozpočet … rozběhne se tak delší proces komunikace s klientem, kde dochází k výměně obrázků, inspirací, fotografií, nápadů vizualizacích. Může se jednat o složitější prostor, nebo zakomponování více motivů na více stěn. Není pak tolik složité najít ten správný motiv, pokud si odpovíte na zmíněné otázky. Necítím se jako sériový malíř, který dostane předlohu a plácne to tam. Já nad malbou přemýšlím a vnímám ji jako součást celého pokoje s nímž musí být v harmonii. Pokud mi něco nesedí, upozorním na to.

 

malba na zeď, josef trakal
inspirační obrázek, zdroj: malba na zeď

 

Máte práci, na kterou jste nejvíce pyšná?

Myslím že ano, jsem pyšná na to, že mne celý život živí moje ruce. Já jsem člověk velmi skromný a sebekritický, kupodivu i stydlivý. Sebevědomí mi dodávají přátelé, rodina a klienti, protože na jejich názoru mi nejvíce záleží.

Jste schopna nějak orientačně vyčíslit cenu malby jako příklad?

Já s cenami nedělám žádné tajnosti. Mám je veřejně napsané u každého svého alba na facebookových stránkách @fanpagemalbanazed, kde je zveřejněný kromě ceny i čas, který malba zabere. Klient si pak může udělat představu o tom, kolik by stála jeho malůvka, aniž by mne musel oslovit. Pokud ale po mě chcete nějakou částku slyšet, tak v průměru se zakázky pohybují od 6ti do 12ti tisíc. 6 tisíc bývají samotné motivy, postavy a podobně a kolem 12ti tisíc se pohybují celoplošně malované stěny.

Co vás na vaší práci baví?

Její různorodost. Nikdy nemaluji to samé  i když si klienti žádají třeba stejnou malbu, kterou jsem již realizovala, tak se mi podaří je nasměrovat trošku jinam. Každý tak má doma jedinečný originál a já se na každé malování těším a nepřestává mne bavit.

 

malba na zeď, josef trakal
inspirační obrázek, zdroj: malba na zeď

 

Je potřeba, abyste měla připravenou zeď nějak speciálně již od klienta?

Zeď nemusí být nijak připravena… Ideálem je, aby zeď byla savá. Barvy jsou ředěné s vodou a aby se dobře spojily a vytvořily například přechod, je nutné je zapracovat hlouběji do omítky. Pokud je tomu jinak, tak s klientem řeším individuelně dostupné možné varianty malby, ať už je to jednodušší  motiv nebo volba barev vhodných pro tento typ zdi apod.

Máte nějaký sen, co byste ráda jednou namalovala?

Mé sny se plní, lidem nabízím to co se líbí mě a oni to chtějí. Takže spoustu takových motivů již je zrealizováno.

 

malba na zeď, josef trakal
inspirační obrázek, zdroj: malba na zeď

Galerie dalších realizací …

jana-logo-150x150

Autor: Josef T.
Korektor: Jana B.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho vašim přátelům

Přečtěte si mé další články