Organoid – přírodní materiály ve vašem interiéru

Kdo jsou Organoid?

Společnost Organoid Technologies vznikla v roce 2012, se sídlem v samém srdci Tyrolska. Pracuje s organickými přírodními zdroji. Zajímavostí je, že můžete materiály vnímat všemi smysly. Nejde jen o zážitek vizuální, ale můžete vnímat i jejich vůni a na dotek cítit strukturu. Navíc v sobě mají něco těžko popsatelného a to je připomenutí dobře známého pocitu – již jsme to zažili v přírodě, leckdy to nedovedeme pojmenovat a někdy je to vzpomínka z dětství, na krásné chvíle v lese … Informace k těmto ušlechtilým materiálům mi poskytl pan Libor Erben, který má na starosti české a slovenské zastoupení firmy Organoid. Kdybyste na něj měli jakýkoli dotaz, tak ho můžete kontaktovat (le@organoids.at)

 

Organoid se snaží zachovat rysy z původní vstupní suroviny. Za vývoj nového materiálu, vzhled a možnosti aplikace získal výrobce mnoho ocenění jako například Interzum Awards, Innovative Material nebo Reddot Design Awards. V Čechách a na Slovensku má Organoid zastoupení společností Organoid CZ & SK.

organoid, přírodní materiály, josef trakal

Organoid v ČR a SR

V ČR se připravuje showroom, nejen s přírodními materiály od Organoidu, kteý již dostává svojí finální podobu v Praze – Holešovicích společnosti Taun a v Bratislavě je součástí showroomu a centrály společnosti IW Trend. K vidění zde budou nejenom přírodní povrchy, ale také jejich aplikace na různých finálních produktech a částech interiéru.

organoid, přírodní materiály, josef trakal

Jak se materiály vyrábí a aplikují?

Materiály jsou slisovány do několika milimetrové tenké vrstvy, která je po té aplikována na nosný materiál a tím je pak možné přírodu dostat například na nábytek, podlahu, stěny, akustické desky, osvětlení, … Žádoucí je organický materiál co nejméně povrchově upravovat, aby byl materiál co nejautentičtější, ale samozřejmě není povrchová úprava zakázána pro zlepšení požadovaných vlastností jako je vodě odolnost, oděruvzdornost.  Nosné materiály, na které se Organoid aplikuje jsou HPL, samolepicí fólie, fleece, tkaniny, plátna, textilie, ale také naprosto čistý přírodní materiál, který drží při sobě pouze přírodním pojivem. Organoid neustále zkouší, vyvíjí dle požadavků zákazníků nové nosné materiály včetně možnosti 3D tvarování.

organoid, přírodní materiály, josef trakal

Jaké suroviny Organoid využívá?

Nejčastěji využívanými přírodními materiály jsou alpská tráva, sušené květy, mechy a lišejníky, jehličí, byliny, káva, semínka, vanilka, pepř, skelety listů nebo ovčí vlna. Do současné doby má Organoid zkušenost s aplikací více jak 800 různých přírodních materiálů. Pro Organoid není problém zapracovat mezi suroviny i nějakou vaší. Zároveň nemusí zůstat u přírodní podoby – velice efektně působí rozemletí, nadrcení, krácení různých přírodních materiálů. Organoid umí na základě požadavku od Vás pozměnit spoustu parametrů včetně definování propustnosti světla skrz přírodní materiál pro velice zajímavé světelné efekty. Organoid využívá místní regionální přírodniny, ale má ve svém portfoliu i exotické. Pokud je to jen trochu možné, tak tyto materiály pochází z postprodukce.

 

organoid, přírodní materiály, josef trakal

  Materiál je vhodný i pro alergiky, jelikož neobsahují žádné částice, které by mohly způsobit respirační onemocnění.

Jak je to s ekologií?

Začíná to dodávkou 100% zelené elektřiny na výrobu materiálů a chod celé společnosti a končí bio pryskyřicemi, pojivy, které jsou až do 100% biologicky rozložitelné a samozřejmě bez změkčovadel a rozpouštědel a jsou certifikovány pro kontakt s potravinami. Některé povrchy jsou tak 100% kompostovatelné.

Jak se dají materiály Organoid využít?

HPL je jedním z nosných materiálů – jeho aplikace jsou především pro nábytek a velké plochy stěn.

Dalším využitím kromě HPL je Organoid Wallpaper, díky kterému dostanete přírodu přímo na vaše stěny. Můžete mít originální dekory s intenzivní vůní, které vás do Tyrolska kdykoli přenese. Stačí se jen zasnít.

Organoid Flexi, díky kterému je možné materiály ohýbat i do amorfních tvarů. Z tohoto řešení je pak možné vytvářet například stínidla na lampy, reklamní materiály, módní doplňky, …

Organoid Pure – se vyrábí ze skeletu listů, z trávy a dalších přírodnin, které je možné spojit pouze přírodním pojivem. To vyžaduje mimořádně detailní ruční zpracování každého kousku. Žádný list není stejný, každý je originál, tak jako je tomu v přírodě. Díky Pure materiálům si vytvoříte originální polopropustné dělící příčky a mnoho jiného.

Organoid Translucent – je jemnější síť přírodních surovin, která umožní větší propustnost světla. Je vhodná na místa, kde je tento jev žádoucí.

Organoid Akustik – materiály vhodné na odhlučnění místností, především administrativních prostor, …

Organoid Self Adhesive – samolepící folie, se kterou dokáže pracovat každý i bez odborných znalostí. Prostě a jednoduše drží na čemkoliv.

 

Je mnoho dalšího využití, pro které jsou materiály vhodné. Díky životnosti několika desítek let se nemusíte bát, že by se vám nábytek znehodnotil, samozřejmě, že podléhá vlivům jako je sluneční záření a jiné. Tak je tomu ale i u masivního dřeva. Nemusíte se tedy bát s Organoid materiály pracovat a využívat je.

jana-logo-150x150

Autor: Josef T.
Korektor: Jana B.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho vašim přátelům

Přečtěte si mé další články