Světlo a Severské světlo

Jedním z nejdůležitějších doplňků v interiéru jsou světla. Světla, kterých existuje na výběr nespočet druhů. Světla, která se vyrábí z různých materiálu ať už sériově, kusově či ručně. Vyzpovídal jsem Toma – libereckého prodejce osvětlení, který se zabývá hlavně skandinávským designem. Podívejte se na jeho nabídku na severske-svetlo.cz a okamžitě se do světel zamilujete. Ať už je to buclatá kolekce Lilly, elegantní Dee, čistý Alton nebo spoustu jiných, tak už nebudete chtít světla do svých interiérů vybírat jinde.

Rozhovor se Severským Tomem

Na začátek se nám trochu představte.

Jmenuji se Tomáš Prokop, jsem zakladatelem Severského světla – e-shopu s designovým osvětlením.

severeké světlo, josef trakal
Co Vás přivedlo věnovat se prodeji světel se skandinávským designem?

Jde o rodinnou tradici – otec se živí prodejem skleněných dílů a kdysi prodával tyto díly (stínítka) i dánskému Nordluxu. Ve chvíli, kdy stínítka začali Dáni odebírat z Číny, tak se směr obchodu otočil a otec začal dánská svítidla dodávat do Čech.

Podle čeho, jako prodejce, vybíráte kolekce pro nabídku v České republice.

Hledáme značky, které tu ještě nejsou, a které nás něčím osloví. Zajímá nás samozřejmě design, kvalita, čím dál více i nějaká udržitelnost a lokální výroba.

Světla jsou úzce propojena s interiérovým designem a ten ovlivňují trendy. Snažíte se trendy sledovat o necháte jimi ovlivňovat svou nabídku?

Samotní výrobci na trendy reagují, tím se mění i celá naše nabídka. Odpověď zní ano. Trendy ovlivňují i naši nabídku.

Podle čeho by měl klient vybírat osvětlení do jednotlivých místností?

Vždy je důležité vybírat osvětlení tak, aby se nám líbilo a zároveň plnilo funkci, kterou má plnit. Takže když budeme vybírat lampičku např. do ložnice, která má dobře nasvítit knížku večer před spaním, měla by mít cílené světlo s ideální intenzitou a barevnou teplotou (případně i se stmívačem). Nevhodná by byla např. taková lampička, která osvítí velkou část místnosti, což bude nepříjemné jak pro partnera, který už spí, tak pro nás, protože u čtení nebudeme mít dostatečnou pohodu. Takto bychom měli postupovat vždy – říci si, co od světla chceme a podle toho racionálně postupovat. Nebudeme si přeci kupovat závěsnou lampu s kovovým stínítkem, když budeme chtít osvětlit celou místnost (kov je neprůsvitný a závěsná lampa navíc nebude dostatečně vysoko, aby dobře nasvítila celý prostor).

severeké světlo, josef trakal
Podle čeho by měl klient vybírat světelné zdroje?

Za prvé podle závitu, to je jasné. Pak podle toho, co od žárovky potřebuje. Určitě je dobré zvážit intenzitu (chceme prostor osvětlit víc, tak si koupíme silnější žárovku), barevnou teplotu (když to zobecním, tak v místnostech, kde odpočíváme, by měla být barva světla kolem 2700K nebo méně a v místnostech, kde potřebujeme vyvíjet aktivitu, tak můžeme zvolit barvu 3000K a více). A pak, zda má / nemá být zdroj stmívatelný. To jsou za mě 3 nejdůležitější kritéria, pak také můžeme řešit design, životnost atd.

Jaké materiály a barvy jsou charakteristické pro vaši internetovou nabídku?

Nordlux, což je naše “doména”, pracuje hlavně s bílou, černou a šedou. U materiálů sází na kov a sklo. Ostatní výrobci, jež máme v nabídce, pracují víceméně se všemi barvami a materiály.

severeké světlo, josef trakal

Nepřemýšleli jste o navrhnutí a výrobě vlastních kolekcí osvětlení, na kterých byste spolupracovali například s lokálními designéry?

Ano, chtěli bychom mít vlastní brand osvětlení. Rád dělám věci pořádně a ideálně na 200%, takže jsem to logicky už nějakou dobu v hlavě měl. Letos se k nám přidala kolegyně Leona, která design studovala a tak jsme na tom konečně začali pracovat. Chceme se zaměřit na lokální výrobu, udržitelnost a pak máme pár nápadů, kterými bychom se chtěli odlišit od konkurence. Zatím je to vše na teoretické bázi, tak uvidíme, jestli se vše povede zrealizovat. Držte nám palce!

te nějakou vizi, kam byste chtěli Severské světlo posunout?

Na to jsem už víceméně odpověděl v minulé odpovědi – vytvořit vlastní brand by byl obrovský posun. Ale taky máme ještě rezervy co se týče showroomu v Praze, takže na tom budeme taky pracovat (a již brzy).

jana-logo-150x150

Autor: Josef T.
Korektor: Jana B.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho vašim přátelům

Přečtěte si mé další články