Vánoční ozdoby

Vánoce jsou v dnešní době nejoblíbenější a nejmasověji slavené svátky v roce. Kam až sahá jejich původ? A s nimi spojené zdobení stromku vánočními ozdobami?

Historie vánočních ozdob

Kde se vzalo při zdobení využit vánočních ozdob? Navazujeme tím bezpochyby ke zvyku zdobení vánočního stromečku. Ten přišel z Německa, odkud se od poloviny 17. století šířil do dalších křesťanských zemí. K nám se zvyk dostal v roce 1812. Hosté tehdejšího režiséra Stavovského divadla Liebicha mohli spatřit bohatě ozdobenou a osvětlenou jedli. Do obyčejnějších vrstev však vánoční stromeček pronikal daleko pomaleji. Někde zvyk neznali ještě ani koncem 19. století.

vánoční ozdoby, josef trakal

Stromky se věšely na strop špičkou dolů. Později se stavěli do dřevěných podstavců ve tvaru kříže. Dozdoboval se svíčkami, které symbolizovaly věčné světlo z Betléma. Časem přibývaly další ozdoby ze sušeného ovoce, malých jablíček, ořechů namáčených ve zlaté barvě, papírových řetězů, ozdob ze slámy a jiných drobností. Sklo se na stromek dostalo přibližně v 60. letech 19. století. Nejprve ze skleněných vinutých perlí. Pak z perlí, které jsou plněné voskem, dále z mačkaných a foukaných perlí. Dále se začalo využívat obalování kartonových tvarů skleněnou balotinou, což jsou posypové perličky o velikosti cca jednoho milimetru.

vánoční ozdoby, josef trakal

Teprve ve 20. letech 20. století se začala rozvíjet tradice foukaných skleněných ozdob, které se trendově drží až dodnes. Sklářský průmysl byl v takovém rozvoji, že se stal v roce 1933 číslem jedna na světovém trhu. Dnes díky velké konkurenci východních zemí trochu zájem o české sklářství poklesl, avšak stále si drží statut kvality, originality a jedinečnosti. Ručně foukané ozdoby jsou pro mnoho lidí symbolem Vánoc.

vánoční ozdoby, josef trakal

Novodobé ozdoby od studia TŘI tečky

Na ozdoby jsou využity tvary dílků X a spoje O z našeho staršího projektu OXO. Jako Materiály jsme zvolili filc a dřevěné dýhy, které spolu krásně korespondují. Projekt OXO vznikl v roce 2016 a byl vytvořen jako nástroj pro lidskou kreativitu a interakci, kterou my jako designéři lidem pouze naťukneme a nabídneme. Záměrem bylo, aby OXO sloužilo především pro tvoření interiérových doplňků. Letos jsme však projekt oprášili a vytvořili z dílků kolekci vánočních ozdob, které se nesou v duchu jednoduchosti a 2D plochosti.

jana-logo-150x150

Autor: Josef T.
Korektor: Jana B.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho vašim přátelům

Přečtěte si mé další články