Barva roku 2021 – ultimate Gray a illuminating

V loňském roce byla barvou roku modrá nazývaná Classic blue, která byla jmenována, jako každoročně, americkou korporací Pantone. Loňská barva měla upozornit hlavně na zhoršující se ekologickou situaci a postupný zánik Velkého korálového útesu v Austrálii. Výběr letošních barev vychází opět z přírody a hlavním sdělením této kombinace je ukázat, jak barvy fungují jednotlivě, ale zároveň jakou sílu mají především společně, a to jen díky společné harmonii a klidu. Kombinace šedé a žluté vyjadřuje i optimismus, který je v této době jistě potřeba. Barvy v nás navozují příjemné pocity a dávájí naději v lepší zítřky. Víru v to, že bude lépe, a že jdeme správným směrem, a to je základní podstatou našich životů.

Zdroj: joseftrakal.cz

Pro koho je barva inspirací?

Trendy, které Pantone vyhlašuje jsou součástí a inspirací pro nadcházející sezóny nejnovějších kolekcí. Určí se barva, která se stane hitem celého roku napříč všemi obory. To platí především pro módní návrháře, dekoratéry, floristy, grafiky, odráží se i v hudbě a životním stylu, ale platí také pro designéry. Inspirace je často hledána v přírodě, jelikož ta nám skýtá milióny odstínů, které ani nelze pojmenovat. Letošní rok (2021) bude laděn do barev tmavého odstínu šedé Ultimate Gray 17-5104 a zářivě žluté Illuminating  13-0647.

barva roku 2021, josef trakal
Zdroj: pinterest.com

 

     Žlutá je nejpozitivnější barva ze všech a jak se říká: „Kdo se bojí nesmí do lesa.“ Tak přestantě mít strach ze změn. Šedá je nejelegantnější královnou celé barevné palety.

Trendy barevná paleta podle Josef Trakal design: barvy slunečnice, žloutková, kuřátková a pampelišková

barva roku 2021, josef trakal
Zdroj: joseftrakal.cz

 

 

Jak žlutou a šedou kombinovat v interiéru?

Barvy jsou velmi elegantní a dobře působí ve společné kombinaci. Šedou je vhodné využívat pro střídmý základ, který je možné doplnit něčím okatějším: „v našem případě právě žlutou“. Pokud byste tyto barvy chtěli ještě kombinovat s dalšími, tak doporučuji už jen bílou a černou nebo ve velmi malé míře i petrolejovou. Barvy také můžete kombinovat s výraznými detaily a doplňky, kterým ve většině případů bude slušet především černá. Také nic nepokazíte v kombinaci s černým lakovaným kovem.

barva roku 2021, josef trakal
Zdroj: Anton Jablonskij

 

barva roku 2021, josef trakal
Zdroj: Anton Jablonskij

 

barva roku 2021, josef trakal
Zdroj: Anton Jablonskij
jana-logo-150x150

Autor: Josef T.
Korektor: Jana B.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho vašim přátelům

Přečtěte si mé další články