Barva roku 2023 – Viva Magenta

V loňském roce byla barvou roku modrofialová Very Peri, která je každoročně jmenována americkou korporací Pantone. Výběr loňské barvy byl ovlivněn hlavně kreativitou, zdravým sebevědomím a perspektivou, kterou by lidé měli využit k tomu, aby sami ovlivňovali svůj život. Modrofialová kombinace působí sebevědomě a důstojně. Magentová barva je inspirována přírodou – karmínovým barvivem, které vytváří brouk červec nopálový. Jde o jedno z nejstarších a nejvýraznějších barviv, které nám příroda dala. Magenta by vám měla dodat sílu a energii. Tím ve vás vzbudí rebela a podpoří vaši silnou osobnost. Bude vás vyzývat k experimentování a zkoušení nových věcí. Bude vás učit vyjádřit vasi energii a dát ji najevo.

viva magenta barva roku 2023
Photo is by Masquespacio

Pro koho je barva inspirací?

Trendy, které Pantone vyhlašuje jsou součástí a inspirací pro nadcházející sezóny nejnovějších kolekcí. Určí se barva, která se stane hitem celého roku napříč všemi obory. To platí především pro módní návrháře, dekoratéry, floristy, grafiky, odráží se i v hudbě a životním stylu, ale platí také pro designéry. Inspirace je často hledána v přírodě, jelikož ta nám skýtá milióny odstínů, které ani nelze pojmenovat. Letošní rok (2023) bude laděn do barvy Viva Magenta 18-1750.

viva magenta barva roku 2023
Photo is by John Short

 

    Tmavě růřová až červená barva je vzrušující, energická, silná, mocná, spojená s představami, krve, nebezpečí a lásky. Zároveň je vznešená. Je symbolem lidské energie, symbolem změny, který vás žene vpřed. Dále symbol energie, sebevědomí, ale i nebezpěčí.

Trendy barevná paleta podle Josef Trakal design: rubínová, malinová a barva rododendronu

viva magenta barva roku 2023
Photo is by Joseftrakal.cz

 

Jak Viva Magentu kombinovat v interiéru?

Barva je velmi elegantní, ale i agresivní a proto se s ní musí po málu, stejně jako se šafránem. Dobře bude působit se šedými a přírodními odstíny béžové. Dále s dekorem kamene a terazza. Ani černá a bílá, či matně zlatá jí nejsou cizí. Můžete z ní vytvořit i dominantu, ale to musí být jasný záměr. Lépe ji jako dominantu snesou komerční prostory. Do rodinných domů a bytů ji doporučuji pouze jako doplňkovou barvu.

viva magenta barva roku 2023
Photo is by Pinterest

 

viva magenta barva roku 2023
Photo is by Shingo Nakashima

 

 

jana-logo-150x150

Autor: Josef T.
Korektor: Jana B.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho vašim přátelům

Přečtěte si mé další články